Kazı Başkanı: Prof.Dr.Aliye Öztan

 Aksaray ili merkez ilçesine bağlı Yeşilova Beldesi içindeki Acemhöyük 700 x 650 m. ölçülerindeki höyüğü ve onu çevreleyen Aşağı Şehri ile orta Anadolu’ nun en büyük eski yerleşimlerindendir.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Kürsüsü öğretim üyeleri tarafından (1962- 1988 Prof. Dr. Nimet Özgüç; 1989- Prof. Dr. Aliye Öztan başkanlığında) kazılar sürdürülmekte.

Acemhöyük ilk kez Eski Tunç Çağı’nda M.Ö. 3. binin başlarında yerleşim alanı olarak seçilir ve yaklaşık 700 yıllık bir sürede bugünkü ölçülerine yakın bir duruma ulaşır.

M.Ö. 2. binin başından itibaren gelişen yerleşim en parlak dönemini Asur Ticaret Kolonileri Çağı’nda ( M.Ö. 2000- 1700) yıllarında yaşar. Bu çağda Aksaray bölgesine egemen yerel bir krallığın başkenti konumundadır. Bu özelliğinden dolayı yerleşim, höyük dışında onu çevreleyen Aşağı Şehirde geniş bir alana yayılır. M.Ö. 18. yüzyıl sonunda henüz bilinmeyen bir nedenle kentin tamamı yanar, bu olaydan bir süre sonra da tamamen terk edilir.

Uzun bir aranın ardından Geç Demir Çağında höyüğün bir bölümüne yeniden yerleşilir. Küçük bir yerleşim birimi olarak yaşamını Roma devri başına kadar sürdürür.

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’ in Çaldıran seferi sonrasında, İran Azerbaycan’ından bölgeye getirilen üç oba, höyük eteklerine yerleşerek bugünkü Yeşilova’ yı oluşturur, yerleşimin adı olan Acemhöyük de buradan gelir.

IMG_7111-644x320

IMG_7111